کیوان قنبرزاده: مسئولان متوجه حساسیت دوومیدانی نیستند/ بدون برنامه فرصت را از دست می‌دهیم

کیوان قنبر زاده، قهرمان پرش ارتفاع ایران در گفت‌وگو با ایسنا در مورد برنامه خود تا المپیک ۲۰۲۰  گفت: قصد داشتم در بازی‌های نظامیان جهان شرکت کنم اما مسئولان دیر اقدام کردند و اعزام نشدم در نتیجه می‌خواهم بعد از استراحتی چند هفته‌ای دوباره تمریناتم را آغاز کنم.

او در مورد شانس خود برای کسب سهمیه المپیک بیان کرد: برای مسابقات جهانی قطر رکورد ۲.۳۰ در نظر گرفته شده بود اما چون شرکت کننده‌ها به حد نصاب لازم نرسیدند برخی از ورزشکارن با ۲.۲۷ هم حضور داشتند. برای المپیک هم رکورد ۲.۳۳ در نظر گرفته شده و تاکنون فقط سه نفر این ورودی را کسب کرده‌اند در نتیجه احتمال دارد برای کامل شدن حد نصاب شرکت کنندگان،  ورزشکارانی با رکوردهای پایین‌تر به المپیک راه پیدا کنند بنابراین هنوز شانس المپیکی شدن داریم.

قنبرزاده در مورد انتخاب ایرج عرب به عنوان سرپرست فدراسیون دوومیدانی گفت: یک سال و نیم است که دو ومیدانی شرایط خوبی ندارد و الان هم هیچ تفاوتی نکرده است. هنوز برنامه‌ای اعلام نشده است و فقط فرصت را از دست می‌دهیم. این در حالی است که سایر کشورها برنامه خود را آغاز کرده‌اند. شناختی از آقای عرب ندارم اما امیدوارم برنامه خود را به خوبی پیش ببرد تا بیش از این وقت را از دست ندهیم.

او در مورد اینکه برخی معتقدند باید سرپرستی از جنس دوومیدانی انتخاب می‌شد تا توانایی مدیریت شرایط موجود را داشته باشد، بیان کرد: چنین نظری ندارم چون مدیر خوبی که قصد انجام کار داشته باشد می‌تواند افرادی قوی را انتخاب کند، خودش از نظر مسائل اقتصادی و مالی کار را مدیریت کند و مسائل فنی را به افرادی کاربلد بسپارد.   به نظرم پول همه چیز را حل می‌کند چون با تزریق بودجه کافی می‌توان شرایط بهتری  فراهم کرد.

او در مورد برگزاری انتخابات فدراسیون گفت: برگزار شدن یا نشدن انتخابات قبل از المپیک هر دو به شکلی بد است. وقتی چیزی به صورت سیستماتیک پیش نمی‌رود هر تغییری نکات مثبت و منفی دارد. در یک سال اخیر فدراسیون رها و هدف‌های انتخاباتی دنبال شده است و گرنه این شرایط برای دو و میدانی پیش نمی‌آمد.  

قهرمان پرش ارتفاع ایران در مورد توجه مسئولان ورزش کشور به دو و میدانی گفت: شاید برخی از مسئولان ورزشی حساسیت رشته دو و میدانی را نمی‌دانند یا اینکه به دلیل هزینه‌های این رشته ترجیح می‌دهند سرمایه گذاری نکنند وگرنه با وجود اتفاقات یک سال اخیر ضعف‌ها به راحتی قابل مشاهده است اما کسی اقدامی نکرد. علاوه بر این شاید جرات خرج کردن در این رشته را ندارند چون شرایط دوومیدانی خوب نیست.   

او در مورد رها شدن ورزرشکاران المپیکی دوره‌های قبل بیان کرد: ما در المپیک‌های قبلی ورزشکاران زیادی داشتیم اما الان کجا هستند؟ می‌توانستیم از آنها خیلی بیشتر استفاده کنیم اما این کار را انجام ندادیم چون ورزشکاری که به سطح بالا می‌رسد هزینه‌های زیادی دارد و  فدراسیون از هزینه کردن برای بزرگسالان گریزان است.

قهرمان پرش ارتقاع ایران در پاسخ به این سوال که با توجه به رکوردهای ورزشکاران ایران آیا باز هم شانس کسب سهمیه المپیک را داریم؟ گفت: بله ورزشکارانی داریم که رکوردهایشان به ورودی المپیک نزدیک هستند؛ حمیدرضا کیا، مهدی پیرجهان و چند ورزشکار دیگر در سطحی قرار دارند که اگر حمایت شوند، بالاتر می روند. باید از این ورزشکاران به صورت مداوم حمایت شود و برایشان برنامه ریزی چند ساله در نظر گرفت.

قنبرزاده در پایان گفت: امیدوارم اتفاقات خوبی در دو و میدانی بیفتد و بودجه این رشته بیشتر شود چون بودجه فعلی نوعی شوخی است. این رشته مادر است و همه کشورها معتقدند اگر در این رشته مدال بگیریم پس راه مدال در همه رشته‌ها را یاد می‌گیریم بنابراین تلاش می‌کنند تا شرایط خوبی در دو ومیدانی داشته باشند.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس