کاهش ۵۰ درصدی ذخایر خونی کرمان/مردم نیاز بیماران به خون را ببینند

دکتر”روح الله میرزائی” در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت ذخایر خونی استان کرمان در پی شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در پی شیوع این بیماری و توصیه های به جا و منطقی مسوولان بهداشت و درمان مبنی بر عدم خروج مردم از منزل و حضور نیافتن در تجمعات، متاسفانه با کاهش اهدای خون مواجه شده ایم.

وی افزود: ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش مراجعه کننده برای اهدای خون و ذخایر خونی در استان کرمان را داریم در حالی که نیاز بیمار به خون، همیشگی است.

میرزائی تصریح کرد: کرمان جزء استان های پرمصرف خون و فرآورده های خونی است زیرا هشت درصد بیماران تالاسمی وابسته به تزریق خون کشور در استان کرمان هستند و حدود ۴۰ درصد خون تولیدیِ استان به این بیماران تزریق می شود و هر بیمار تالاسمی ماهیانه به یک تا دو واحد خون نیاز دارد تا زنده بماند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان بیان کرد: کرمان همچنین جزو معدود استان هایی است که پیوند سلول بنیادی را انجام می دهد و این اقدام مصرف خون را افزایش می دهد و از سوی دیگر کرمان از استان های حادثه خیز از جمله تصادفات جاده ای، حوادث طبیعی و غیرطبیعی است و انجام اعمال جراحی تخصصی، بخش های زنان و زایمان، نوزادان و … از بخش های پرمصرف خون هستند.

وی افزود: کاهش اهداکننده و ذخایر خون، خدمت رسانی ما را نیز با مشکل مواجه و بیماران نیازمند خون را نگران می کند.

میرزائی تصریح کرد: از مردم عاجزانه درخواست داریم که کرونا موجب نشود بیماران نیازمند خون و اهدای خون را فراموش کنند و درخواست داریم با مراجعه به پایگاه های انتقال خون نگرانی بیماران نیازمند را رفع نمایند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: پایگاه های انتقال خون روزانه چند نوبت ضدعفونی می شوند و استانداردهای خون گیری کاملا رعایت می شود.

وی افزود: فردی که برای اهدای خون مراجعه می کند، در ابتدا توسط پزشک معاینه می شود و در صورتی که کوچک ترین علامتی از بیماری و به ویژه بیماری فصلی داشته باشد، اصلا وارد سالن خون گیری نمی شود و تنها از کسانی خون گرفته می شود که شرایط اهدای خون را داشته و بیماری نداشته باشند.

میرزائی با تاکید بر اینکه از همه مردم درخواست داریم نیاز بیماران به خون را ببینند و برای اهدای خون مراجعه کنند اظهار کرد: وسایل خون گیری نیز استریل و یک بار مصرف است و امکان انتقال بیماری از کیسه های خون وجود ندارد و بیماران گیرنده خون هم باید مطمئن باشند زیرا تاکنون مرجع علمی مبنی بر انتقال ویروس از طریق خون مشاهده نشده است.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان درباره راهکارهای رفع نگرانی اهداکنندگان خون افزود: برای جلوگیری از تجمع در پایگاه های انتقال خون و رفع نگرانی مردم از قرار گرفتن در تجمع، اهداکنندگان خون می توانند از طریق اینترنتی (مراجعه به آدرس: Nobatdehi.ibto.ir) نوبت گرفته و راس ساعت نوبت، در پایگاه حضور یابند که بدون معطلی پذیرش شده و کار خون گیری انجام می شود.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس