نصب المان پایتختی کتاب در شیراز

صابر سهرابی دوشنبه ۲۱ بهمن با اشاره به اینکه کسب عنوان پایتختی کتاب، نتیجه همکاری و همراهی همه دستگاه‌ها و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی بوده است، نسبت به تداوم این امر ابراز امیدواری و اضافه کرد: کسب این عنوان در واقع شروع راه و نقطه آغازی برای گسترش فرهنگ مطالعه و تبیین جایگاه فارس به عنوان گاهواره تمدن این سرزمین، در جهان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سهرابی با اشاره به نقش محوری استاندار فارس در تحقق این مهم، همکاری کتابخانه‌های عمومی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، صداوسیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس و معاونت فرهنگی شهرداری شیراز، مرکز حافظ شناسی، مرکز سعدی شناسی، حوزه‌های نشر، چاپخانه داران، کانون های آگهی و تبلیغات و رسانه‌ها در تحقق این مهم را بسیار مهم و تاثیرگذار تلقی کرد.

او در توضیح روند طی شده برای کسب این عنوان گفت: از ابتدای اجرای این طرح و طی ۵ سال گذشته، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به دنبال کسب این عنوان مهم بوده و به همین دلیل تلاش کرد مجموعه توانمندی های خود را به کار گیرد و بسیج کند تا کسب این  عنوان محقق شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس با بیان این که نتیجه فعالیت‌های انجام شده در سال‌های گذشته کسب عنوان شهر خلاق کتاب و همچنین عناوین برتر شهرها و روستاهای دوستدار کتاب در دوره های قبل بوده است، گفت: خوشبختانه امسال موفق شدیم با همکاری بین دستگاه ها و بالغ بر ۳ هزار نفر ساعت برنامه ریزی و کار جمعی به آنچه شایسته بودیم، دست یابیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی در ادامه با اشاره به این که شیراز از میان ۱۷۱ شهر کشور که در رقابت پایتخت کتاب ایران حضور داشتند به این مهم دست یافته است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، شهر اوز نیز به عنوان شهر خلاق و روستای علویه جهرم نیز در میان روستاهای برگزیده ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب قرار گرفتند، آن هم در شرایطی که بالغ بر ۱۴۱۹ روستا از سراسر کشور در این رویداد حضور داشتند و تنها ۱۱ عنوان روستا از میان آن ها به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

به گفته سهرابی، با این وصف، استان فارس قهرمان و نایب قهرمان این دوره از رقابت های کسب عنوان پایتختی کتاب ایران بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که در این دوره از رقابت طرح های خلاقانه و نوآورانهای مانند شبکه تاکسیرانان دوستدار کتاب، ورزشکاران دوستدار کتاب، مهدهای کودک و مدارس دوستدار کتاب، پستچی های دوستدار کتاب، پاکبانان دوستدار کتاب و خیرین دوستدار کتاب به اجرا درآمده است، گفت: علاوه براین نویسندگان و نخبگان حوزه کتاب و کتابخوانی استان در سنین نوجوان تا بزرگسال، شناسایی و با تشویق و ترغیب آن ها به توسعه فعالیت های مرتبط با کتابخوانی در این مسیر گام های جدی برداشته شد.

سهرابی همچنین به اجرای برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در این مسیر اشاره و خاطرنشان کرد: این برنامه ها همچنان ادامه خواهند یافت و در مسیر دست یافتن به کسب عنوان پایتختی جهان به کار گرفته  خواهند شد.

وی در ادامه نقش خبرنگاران و رسانه های مکتوب و برخط در جریان سازی رسانه ای مرتبط با حوزه کتاب را قابل ستایش توصیف و خاطرنشان کرد: رسانه ها به واقع در بحث اطلاع رسانی برنامه های انجام شده و ایجاد حرکت جمعی در مردم سنگ تمام گذاشتند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس همچنین به برخی از دستاوردهای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران نیز اشاره و خاطرنشان کرد: نامزد شدن شیراز به عنوان پایتخت کتاب جهان و معرفی به یونسکو، افزایش بن خرید کتاب در نمایشگاه کتاب استانی، اختصاص بودجه دایمی به دبیرخانه پایتختی کتاب، کمک به توسعه زیرساخت های کتابفروشی های شیراز برای تعمیر، تجهیز و خرید کتاب، حضور مستمر و پررنگ در نمایشگاه های کتاب داخلی و خارجی مثل نمایشگاه بین المللی تهران و فرانکفورت آلمان، افزایش سرانه کتاب های اهدایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان فارس، افزایش سرانه خرید کتاب و حمایت از ناشران و عضویت دائم اداره کل فرهنگ و ارشاداسلامی فارس در شورای سیاست گذاری پایتختی کتاب ایران و ترکیب داوران این رویداد، بخشی از دستاوردهای پایتختی کتاب ایران برای شیراز و فارس می باشد.

سهرابی ادامه داد: به زودی شورای سیاست گذاری کسب عنوان پایتختی کتاب جهان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان راه اندازی می شود، علاوه براین در قالب همایشی دو روزه میزبان ۵ شهر دیگر پایتخت کتاب ایران برای استفاده و اشتراک تجربه های موجود خواهیم شد.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس