فارن پالسی: واشنگتن باید فضای بیشتری به ناتو در عراق بدهد

به گزارش ایسنا، دیوید پترائوس، مدیر سابق سازمان سیا و وانس سرشوک، مدیر اجرایی موسسه “KKR Global Institute” که توسط خود پترائوس اداره می‌شود، در یادداشتی از رهبران آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواستند در خصوص اقداماتی که هم‌پیمانان اروپایی آنها می‌توانند در مبارزه با گروه‌های تروریستی در عراق انجام دهند و نیز اجتناب از خطاهایی که آمریکا و ناتو در افغانستان مرتکب شدند، واقع‌بین باشند.

در این یادداشت آمده است: مقامات ناتو در ماه میلادی گذشته پیرامون افزایش ماموریت این سازمان در آموزش نیروهای امنیتی عراق توافق کردند و اگرچه ناتو هنوز پارامترهای نقش جدید خود را تعیین نکرده اما ینس استولتنبرگ، دبیرکل آن اعلام کرد، ناتو ممکن است برخی از وظایف نیروهای آمریکا در حمایت از یگان‌های نظامی عراق با هدف ممانعت از فعالیت مجدد داعش را برعهده بگیرد.

در این یادداشت آمده است: در واقع منطقی به نظر می‌رسد که هم‌پیمانان آمریکا در ناتو و دیگر شرکای ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری واشنگتن در ممانعت از ظهور مجدد داعش مسؤولیت بیشتری برعهده بگیرند. چرا باید آمریکا بیشترین بار را در مبارزه با تروریسم متحمل شود در حالی که دیگر هم‌پیمانان اروپایی آن در اقیانوس اطلس هم با همین خطر روبرو هستند.

پترائوس و همکارش در این یادداشت خود به اظهارات مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا (پنتاگون) پرداختند که گفته بود، حضور بیشتر نیروها و تجهیزات نظامی اروپایی‌ها در خاورمیانه می‌تواند به کاهش حضور واشنگتن در این منطقه کمک کند.

آن دو در ادامه این یادداشت آورده‌اند، حضور اروپایی‌ها در منطقه همچنین به پنتاگون اجازه می‌دهد، منابع ارزشمند خود را هدایت کرده و به اولویت‌هایی که استراتژی دفاع ملی آمریکا در سال ۲۰۱۸ مشخص کرده توجه کند؛ اولویت‌هایی که همان رقابت با ابرقدرت‌ها به ویژه چین در منطقه اقیانوس آرام و هند است.

در این یادداشت در خصوص رهبران عراقی آمده است، حضور نیروهای خارجی با حمایت ناتو به نظر می‌رسد به لحاظ سیاسی ناخوشایند است به ویژه که این رهبران برای بیرون راندن ارتش آمریکا یا پایان دادن به عملیات آنها در پی ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در جریان حمله پهپادی آمریکا به فرودگاه بغداد در سوم ژانویه تحت فشار قرار دارند.

اگرچه این استدلال‌ها مطمئناً قانع کننده هستند -همانطور که پترائوس و همکارش گفتند- اما تاریخ هم نشان می‌دهد که سیاستمداران آمریکا و ناتو باید در خصوص اقداماتی که شرکای اروپایی و ائتلاف بین‌المللی آنها می‌توانند انجام دهند، با احتیاط و واقع بینانه عمل کنند.

نویسندگان این یادداشت از این مسأله هراس دارند که تلاش برای واگذاری سریع و بیش از حد وظایف به ناتو -به ویژه با ظهور علائم بازگشت داعش-  راهی برای شکست باشد. در واقع آمریکا قبلا این اشتباه را مرتکب شده است؛ دهه اول قرن کنونی دولت وقت آمریکا بیشترین مسؤولیت برقراری امنیت در افغانستان را به ناتو داد چرا که گمان می‌کرد طالبان تا حد زیادی شکست خورده‌ است.

پترائوس و همکارش معتقدند، اگر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از تجربه خود در افغانستان استفاده کرده و حضور ناتو را در عراق تقویت کند اقدام عاقلانه‌ای کرده است.

واشنگتن باید از طریق ناتو از هم‌پیمانان خود برای تشدید کمک آنها در مأموریتشان در عراق از جمله نقش آنها به عنوان مشاوران یگان‌های این کشور استفاده کند.

فارن پالسی با تأکید بر این مطلب به یادداشت مذکور پایان داد که حضور این مشاوران بدون در اختیار داشتن عواملی که به آنها در ایفای نقش خود کمک کند، برای همتایان عراقی آنها سودی نداشته و کمکی به تلاش‌ها برای سرکوبی داعش نخواهد بود.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس