شعبه شورای حل اختلاف مطبوعات در لرستان راه‌اندازی می‌شود

محمد رزم در جلسه تحلیف هیات منصفه مطبوعات لرستان اظهار کرد: این هیات با صداقت، باسواد، معتمدین مردم و شناخته شده استان که به امانت‌داری و صداقت اشتهار دارند انتخاب شده‌اند.

وی افزود: در راستای رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی هر دو سال یکبار با حضور کمیته متشکل از نماینده ولی‌فقیه در استان، رئیس‌کل دادگستری استان، مدیرکل ارشاد، مدیرکل تبلیغات اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اعضای حاضر از بین اقشار مختلف انتخاب می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه اعضای هیات منصفه حمایت و نظر را عامه را در دادگاه بیان می‌کنند، گفت: این اعضا در دادگاه در رابطه با احراز جرم یا عدم احراز آن اظهارنظر می‌کنند و همین هیات منصفه می‌تواند در سالم‌سازی جامعه و اصحاب رسانه کمک شایانی انجام دهند.

نماینده عالی دستگاه قضایی در استان با بیان اینکه در اکثر کشورهای دنیا جرم سیاسی تعریف نشده ولی در جمهوری اسلامی قانون جرم سیاسی تصویب شده است، عنوان کرد: اعضای هیات منصفه باید به‌صورت منظم در جلسات رسیدگی دادگاه شرکت کنند.

رئیس شورای قضایی استان با اشاره به اینکه جرم سیاسی و مطبوعاتی در مقایسه با جرائم عادی و امنیتی دارای امتیازاتی هستند که به لحاظ توجه به شخصیت مرتکب جرم و انگیزه شرافتمندانه آن است، افزود: هیئت منصفه معتمدین افکار عمومی جامعه و مطابق قوانین جرم سیاسی، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مطبوعات اصل ۱۶۸ قانون اساسی جرائم سیاسی و مطبوعاتی به‌صورت علنی و با حضور هیئت منصفه در دادگاه کیفری یک رسیدگی می‌شود.

رزم با بیان اینکه تلاش ما بر این است که یک شعبه شورای حل اختلاف مطبوعات در استان راه‌اندازی کنیم، افزود: تأکید ریاست قوه قضاییه بر صلح و سازش است و جرائم مطبوعاتی نیز ابتدا باید جهت صلح و سازش به شورای حل اختلاف ارجاع شوند.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس