تمهیدات الکترونیکی تامین اجتماعی برای کاهش مراجعه بیمه شدگان

شیوع ویروس کرونا تشریح کرد.
سهیلا ملکشاهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: در ایام شیوع ویروس کرونا و برای صیانت از سلامت بیمه شدگان، کارفرمایان و مستمری بگیران، خدماتی را از طریق سامانه غیرحضوری را فراهم نموده ایم که لازم است مخاطبین سازمان قبل از مراجعه حضوری به شعب و کارگزاری‌های تأمین اجتماعی ابتدا از طریق درگاه خدمات غیرحضوری این سازمان به نشانی eservices.tamin.ir درخواست خود را ثبت و پیگیری کنند.
وی گفت: مهمترین خدمتی که بیمه شدگان برای استفاده از آن به واحدهای اجرایی سازمان تأمین اجتماعی مراجعه می کنند، مربوط به دفترچه های درمانی است و  توصیه ما به افرادی که قصد دریافت دفترچه جدید دارند، این است که قبل از مراجعه حضوری به شعب و کارگزاری های تأمین اجتماعی ابتدا از طریق سامانه خدمات غیرحضوری مذکور درخواست خود را ثبت کنند تا در زمان حضور در واحدهای مربوطه؛ تحویل دفترچه آنان در کمترین زمان ممکن انجام شود.
ملکشاهی  در خصوص تمدید اعتبار دفترچه های درمانی نیز گفت:کلیه دفترچه های درمانی که تا پایان بهمن ماه اعتبار داشته اند بدون نیاز به مراجعه به شعب و یا کارگزاری تا پایان فروردین ماه ۱۳۹۹ دارای اعتبار خواهند بود.
وی ثبت و پیگیری درخواست های برخورداری از تعهدات کوتاه مدت سازمان تأمین اجتماعی را از دیگر موضوعات مراجعه بیمه شدگان و بازنشستگان به واحدهای اجرایی برشمرد و گفت: درحال حاضر بسیاری از خدمات کوتاه مدت از قبیل کمک هزینه ازدواج، غرامت دستمزد ایام بیماری و ایام بارداری ، کمک هزینه اروتز و پروتز و کمک هزینه کفن و دفن و بسیاری دیگر از خدمات سازمان تأمین اجتماعی از طریق درگاه خدمات غیرحضوری قابل انجام است.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان ایلام  دریافت لیست و حق بیمه را نیز مهمترین موضوع مربوط به کارفرمایان برشمرد و گفت: درحال حاضر نیز حدود ۹۷ درصد از لیست و حق بیمه کارگاه های تحت پوشش تأمین اجتماعی ایلام  به صورت غیرحضوری انجام می شود و نیازی به مراجعه حضوری به شعب تأمین اجتماعی نیست.
ملکشاهی از حذف اخذ اثر انگشت ، انجام معاینات پزشکی بدو بیمه پردازی ، بازرسی های احراز اشتغال بیمه شدگان و برگزاری کمیسیون های پزشکی خبر داد وگفت:  اخذ اثر انگشت در کلیه قراردادها و فرم ­های مربوط به فرآیندهای حضوری ارائه خدمات بیمه ای متوقف می شود .
وی از حذف انجام معاینات پزشکی  بدو بیمه پردازی خبرداد و گفت : برای انعقاد قرارداد متقاضیان ادامه بیمه های غیر اجباری ، رانندگان ، کارگران ساختمانی و … نیاز به انجام معاینات پزشکی  بدو بیمه پردازی تا پایان اسفند ۹۸ نبوده و طی تعهد کتبی در زمان مناسب دیگری معاینات انجام خواهد شد.
مدیرکل تأمین اجتماعی استان ایلام تصریح کرد:کلیه بازرسی های مرتبط با تایید احراز اشتغال و همچنین بازرسی های مربوطه امور بیمه شدگان خاص اعم از بیمه بیکاری، احراز اشتغال قالیبافان، کارگران ساختمانی و… در مهلت تعیین شده نیز تا اطلاع ثانوی انجام نمی شود.
ملکشاهی در ادامه در زمینه موارد پزشکی نیز افزود: برگزاری جلسات کمیسیون­های پزشکی و معرفی بیمه­ شدگان به کمیسیون پزشکی لغایت پایان اسفند ۹۸ موقتاً تعلیق می گردد که در این راستا به ­منظور جلوگیری از زایل شدن شرایط مقرر در موارد قانونی تامین اجتماعی متقاضیان به نحوی راهنمایی می گردند تا نسبت به حفظ و ادامه بیمه پردازی اقدام کنند.
وی تصریح کرد: معرفی بیمه شدگان به پزشک معتمد، شورا و کمیسیون پزشکی جهت بررسی استراحت پزشکی لغایت پایان اسفند ۹۸ضرورتی ندارد، اما چنانچه تمدید اعتبار دفاتر درمانی مستلزم پرداخت غرامت دستمزد باشد، در این حالت صدور سند علی الحساب و پرداخت حداکثر ۵۰% غرامت ایام بیماری بر مبنای حداقل دستمزد با رعایت سایر شرایط قانونی توسط شعب تامین اجتماعی انجام می پذیرد و پرداخت مابقی مبلغ ایام بیماری طبق ضوابط مربوطه مشروط به تائید گواهی استراحت توسط مراجع ذیربط خواهد بود .
مدیر کل اداره کل تامین اجتماعی استان ایلام  در ادامه به نحوه برگزاری جلسات کمیته سوابق مورد ادعای بیمه شدگان اشاره کرد و گفت: جلسات کمیته های ادعای سابقه فقط درخصوص بیمه­ شدگانی تشکیل می گردد که بررسی پرونده آنها تا پایان سال ۱۳۹۸ حائز اهمیت می باشد  و تایید آنها منجر به برقراری بازنشستگی، از کارافتادگی و … می شوند.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس