تعیین جرائم سنگین، دیگر توجیه اقتصادی برای تخلفات ساختمانی قم باقی نمی‌گذارد

عبدالله جلالی امروز درنشست خبری به صورت ویدیو کنفرانس با اشاره به مجموعه لوایح و طرح‌های سال ۹۸ عنوان کرد: تا ۱۵ اسفند ۶۴۰ لایحه از طریق شهرداری به شورا واصل و ۲۱ طرح توسط شورا تهیه و در مجموع ۶۶۱ لایحه در فرآیند رسیدگی قرار گرفت و بعد از کمیته تطبیق و یا ارجاع به شورای حل اختلاف، تنها ۱۳ لایحه رد شد که دو درصد از مجموع لوایح است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم افزود: در این لوایح، تفریغ بودجه شهرداری و مجموعه سازمان‌ها و بودجه سال ۹۹ و نام گذاری ها و اجرای ماده ۱۰۱ و توافق نامه ها در ۶ کمیسیون تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشور در شرایط بحرانی و خاص قرار گرفته است بیان کرد: دولت و شورا و مدیریت شهری تکالیفی در قبال پیشگیری از ویروس کرونا دارند و به محض اینکه موضوع مطرح شد، شورا جلساتی را در چارچوب وظایف تشکیل داد و اقداماتی انجام شد.

جلالی اظهار کرد: یکی از اقدامات موثر ارائه مجوز به شهردار برای استفاده از بودجه تا سقف ۳ میلیارد تومان جهت ضد عفونی اماکن عمومی و ضد عفونی مستمر اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها و مجموعه فضاهای اداری بود.

وی خاطرنشان کرد: شورای شهر طرحی به عنوان بسته حمایتی در مقابله با کرونا در ۵ بند تصویب کرد که ۴ بند در جلسه رسمی تصویب شد که پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان برای خرید ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی برای نیروهای خدماتی شهرداری که جز ضعیف‌ترین اقشار هستند یکی از این بندهاست.

رئیس شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: همچنین دفن امواتی که بر اثر کرونا فوت کرده‌ان طبق این لوایح، رایگان اعلام شد، همچنین در جهت حمایت از مشاغلی که مرتبط با شهرداری بودند و دچار آسیب شدند اقداماتی انجام شد.

وی گفت: پیش بینی شد دکه‌ها و کیوسک‌ها و پارکینک‌های عمومی، اجاره یک تا دو ماه خود را فعلا به دلیل کاهش درآمد پرداخت نکنند، از طرفی سیاست‌های تشویقی برای تغسیل و تدفین اموات برای نیروها در نظر گرفته شد.

جلالی در مورد فرآیند تصویب بودجه سال ۹۹ شهرداری و ۱۵ سازمان وابسته افزود: این بودجه اول بهمن به شورا واصل شد و جلساتی با هیات رئیسه و روسای ۶ کمیسیون تخصصی شورا برگزار شد و کار رسیدگی به بودجه آغاز شد و با توجه به ایام دهه فجر و انتخابات تلاش شد بودجه به سرانجام برسد.

وی عنوان کرد: علی رغم اینکه ویروس کرونا بسیاری از جلسات و نشست‌ها و برنامه‌های دولتی را تحت تاثیر قرار داد، اما تمامی جلسات شورات برگزار شد و لوایح در کمیسیون‌های تخصصی و دو گانه و تلفیق در صحن علنی به تصویب رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: لایحه بودجه شهرداری ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان بود که با کاهش، رقم ۳ هزار و ۸۱ میلیارد تومان به تصویب رسید و چون دو سازمان لایحه را هنوز واصل نکرده‌اند، پیش بینی می شود این بودجه نیز بالغ بر ۲۵۰ میلیادر تومان باشد.

وی اظهار کرد: ۲۰ و نیم درصد از مجموعه بودجه ۳ هزار و ۸۱ هزار تومان، هزینه جاری و ۷۹ و نیم درصد عمرانی است که نسبت حداقلی را نشان می‌دهد و هزینه جاری شامل رفت و روب، جمع‌آوری پسماند و نگهداری فضای سبز است.

جلالی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه ویژگی های خاص دارد که شامل تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در سال آینده، یکسان‌سازی خدمات در سطح شهر، تقویت ناوگان حمل و نقل، توسعه فضای سبز، تامین پارکینگ در هسته مرکزی شهر با اعتبار ۱۰۵ میلیار تومان برای تملک و احداث پارکینگ است.

وی ادامه داد: بودجه شهرداری شامل منابع و مصارف و دخل و خرج سازمان و درآمد و هزینه است و از منابع دولتی تامین نمی‌شود و شهرداری باید بودجه را از طریق درآمد و سرفصل های خدماتی تامین کند که کاری دشوار است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم با اشاره به برخی از پروژه‌ها تصریح کرد: امسال اجرای پروژه تونل جمهوری اسلامی به طول یک کیلومتر شروع شد و ده درصد پیشرفت دارد و یکی از پروژه‌های سنگین در دست تملک و اجراست.

وی عنوان کرد: تقاطع غیر همسطح فردوسی و پیامبر اعظم(ص) نیز ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سه ماه اول سال بعد به سرانجام می‌رسد، همچنین اجرای حریم ریل راه آهن و خیابان کارگر نیز ۹۹ درصد پیشرفت دارد و در این چند روز به بهره‌برداری می‌رسد.

جلالی خاطرنشان کرد: کمربندی امام علی(ع) نیز به طول ۶ کیلومتر دارای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و برای حفظ درختهای وسط بلوار نیز بودجه‌ای از شهرداری به مبلغ ۵ میلیار تومان پیش بینی شد.

وی گفت: تقاطع غیر هم سطح ورودی جعفریه و بلوار حضرت معصومه(س) نیز پیشرفت خوبی دارد و جز پروژه های نیمه تمام است وسال بعد به سرانجام می‌رسد، از طرفی پروژه باغ پرندگان ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سه ماهه سال ۹۹ به سرانجام می‌رسد.

رئیس شورای اسلامی شهر قم بیان کرد: تقاطع غیر هم سطح میدان ولی عصر ۹۰ درصد پیشرفت دارد و منابع لازم برای سال ۹۹ پیش بینی شده است و سال بعد فاز دوم به نتیجه می‌رسد.

وی اظهار کرد: یکی از مطالبات مردم راه‌اندازی شهربازی بود که انتظار به حقی است و خلاء آن احساس می‌شد که با سرمایه گذاری بخش خصوصی بخش عمده تجهیزات نصب شد، تامین پارکینگ شهربازی نیز بر عهده شهرداری بوده که محوطه ۹۸ درصد پیشرفت و دیوار محوطه ۱۰۰ درصد و و پارکینگ ۹۰ درصد رشد دارد.

جلالی عنوان کرد: یکی از پروژه‌های مهم و الویت‌دار مترو است که منابع زیادی می طلبد و کار سخت و دشواری است و علی رغم منابعی که در قالب اوراق اندیشیده شد اما در شرایط فعلی روند کند است و از برنامه عقب هستیم ما از پیمانکار و مشاور انتظار بیشتری داریم تا این طرح عملیاتی شود.

وی در مورد نگرانی مردم از معوقات عوارض در پایان سال نیز گفت: اجرای تعرفه عوارض که از اول فردورین شروع شد تا ۱۵ اردیبهشت به تعویق افتاده است تا شهروندان به ادارات مراجعه نداشته باشند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم ادامه داد: تعرفه عوارض سال ۹۹ شهرداری که ۲۰ درصد برای پردانه ساختمانی پیش بینی شده است از ۱۶ اردیبهشت ماه عملیاتی می‌شود.

وی در مورد تخلفات ساختمانی در قم به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم بیان کرد: اگر این تخلفات ادامه داشته باشد دیگر حیاطی را برای خانه‌ها متصور نیستیم، براین اساس در یک اقدام فوریتی با مطالعات ۸ ماهه با اعزام کارشناس ارزش معاملاتی را مصوب کردیم که نهایی شد و از ابتدای سال ۹۹ اجرایی می‌شود.

جلالی خاطرنشان کرد: به شهرداری اعلام کردیم ارزش معاملاتی را در معرض دید قرار دهد و کسانی که ساختمان می‌سازند این جدول را ملاحظه کنند تا مشمول جریمه‌های سنگین نشوند، تعیین جرائم سنگین، دیگر توجیه اقتصادی برای تخلفات ساختمانی قم در سال آینده باقی نمی‌گذارد.

وی تصریح کرد: یکی از رویکردهای مهم شهرداری استفاده از ظرفیت بخش خصوصی است و از جمله محورهای مهم سرمایه‌گذاری در قم، بلوار پیامبر اعظم(ص) است که در آن پروژه‌های مهمی آغاز شده است که شامل هتل ۵ ستاره و مرکز تجاری بزرگ ۹۰ هزار متر مربع و پروژه‌های بزرگ تجاری و مسکونی تا ۷۰ هزار متر مربع است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در مورد مدیریت پسماند بیان کرد: در این باره اقدامات خوبی انجام شد و در سال ۹۸ با کمک مردم تفکیک زباله خشک و تر به ۱۲  درصد رسید اما به دلیل شیوع کرونا فعلا این بخش کاهش یافت، البته ۴۲ غرفه و ۱۵۹ خودرو در شهر مشغول جمع آوری پسماند هستند و ۲۰۰ باکس برای جداسازی نخاله‌های ساختمانی در شهر در نظر گرفته شده است.

وی گفت: از جمله اقدامات شهرداری توسعه فضای سبز و ایجاد نشاط است، در لایحه بودجه سال ۹۹ مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان برای توسعه فضای سبر پیش بینی شده و سرانه هر نفر ۲۰ متر مربع است، در این خصوص برای ۴ و نیم میلیون متر مکعب پساب تولیدی ویژه آبیاری فضای سبز قرار داد منعقد شده است.

جلالی عنوان کرد: ساماندهی مشاغل مزاحم و ایجاد شهرک صنوف و انتقال بخشی از آهن فروشان از جمله اقدامات است. همچنین شهرک خودرو در ۳۳۰ هکتار برای ساماندهی واحدهای خدماتی و تعمیرگاهی جانمایی شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: امسال آتش نشانی از بعد نیروی انسانی و تجهیزات تقویت شد و وجود ۲۴ ایستگاه نشان از شرایط مطلوب آتش‌نشانی در قم است. در این زمینه دو نردبان پیشرفته نیز تامین شد. البته برای سال ۹۹ نیز ۵۰ میلیارد تومان به لحاظ تجهیزات و نیروی انسانی پیش بینی شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر قم پیرامون ساماندهی بافت فرسوده خاطرنشان کرد: اجرای بافت فرسوده همه در اختیار مدیریت شهری نیست و طرح تفضیلی دارای اشکالاتی است که روند بازسازی را کن کرده است.

وی عنوان کرد:از ۱۷۰۰ هکتار بافت فرسوده در قم، ۳۵۰ هکتار بافت تاریخی قید شده است در حالی که این میزان بافت تاریخی نداریم، همه باید برای نوسازی بافت فرسوده دست به هم بدهند، وظیفه مدیریت شهری، رایگان بودن پروانه است که در حال اجرا هستیم.

جلالی در بخش دیگری تصریح کرد: شلوغی خیابان اراک به دلیل وضعیت قبرستان نو است که نیاز به عقب نشینی دارد، در زمین ۴۸ هکتاری، بخشی برای تعریض قبرستان نو تعریف شده است و ۱۵ میلیارد تومان برای آماده‌سازی این زمینه هزینه شد تا ارزش افزوده ایجاد شود.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس