تاکید دبیر شورای عالی فضای مجازی بر لزوم بومی شدن تکنولوژی فضای مجازی در کشور

سید ابوالحسن فیروزآبادی عصر امروز در دیدار آیت الله اعرافی که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، عنوان کرد: یکی از نکاتی که در خصوص ارتباط این شورا با حوزه می توان گفت آن است که هنوز متناسب با مشکلاتی که در فضای مجازی با آن مواجه هستیم، نتوانسته ایم از ظرفیت حوزه علمیه استفاده کنیم.

وی افزود: فضای مجازی مباحث نظری عمیقی را در بحث حکومت به همراه دارد که دانشگاه ها نمی توانند به آن بپردازند، چرا که کارکردی که قم می تواند داشته باشد، در دانشگاه یافت نمی‌شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: فضای مجازی توسط آمریکایی ها ساخته شده و پدیده هایی مانند پول مجازی و عقود مجازی و آموزش و امثالهم خارج از سیطره حکومت ها در سال های اخیر در حال انجام است که تحت سیطره آمریکا است.

فیروزآبادی مطرح کرد: چینی ها برای کشور خود تکنولوژی بومی ایجاد کردند ولی غیر از چین، سایر کشورها تحت تاثیر این جریانات مجازی که تحت نظر آمریکاست، قرار دارند. به تدریج ما شاهد مشارکت خارجی ها در حکومت کشور هستیم، به حدی که در انتخابات عامل خارجی یک بازیگر برجسته است و نقش مداخله گرانه دارد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد: در ابتدای انقلاب نسبت به کمونیسم تکلیف کار روشن بود و نفی می شد، اما درباره فضای مجازی نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد، اگر کاری می شود صرفا نفی بوده که پاسخگو نیست؛ حوزه اگر کار عمیق نظری در این زمینه بکند می تواند بسیار موثر واقع شود.

فیروزآبادی یادآورشد: در  رابطه با ارز مجازی و برند، مباحثی مطرح شده و در کشور مالزی کارهایی درباره ارز مجازی با نگاه اسلامی کارهایی صورت گرفته است، اما در کشور، ما معطل هستیم. اگر حوزه علمیه در زمینه هوش مصنوعی، رباط، حوزه های اقتصادی و امثالهم نظریه روشنی داشته باشد، بسیار کمک کننده است، هم ایجاد امید در جامعه می کند و هم در تصمیم گیری های حکومتی نیز به ما کمک می کند.

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس