اپوزیسیون ممنوع الفعالیت تایلند، خونتای سابق را به لاپوشانی رسوایی مالی مالزی متهم کرد

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، حزب آینده رو به جلو که از احزاب اپوزیسیون تایلند به حساب می‌آید، روز جمعه از سوی دادگاه قانون اساسی این کشور بابت وامی که از موسس میلیارد این حزب گرفته بود، منحل شد.

این انحلال از سوی مدافعان دموکراسی مورد انتقاد قرار گرفت و آنها این اقدام را راهی برای تضعیف اپوزیسیون در مقابل دولت پرایوس چان اوچا، نخست وزیر تایلند دانستند.

سخنگوی این حزب منحل شده امروز گفت، خونتای تایلند با دولت سابق مالزی برای دستگیری افشا کننده پرونده رسوایی مالی مربوط به ۲۰۱۵ همکاری داشت و به مجرمان مالی برای فعالیت در تایلند مجوز صادر کرد که مساله روابط بین المللی کشور را در معرض خطر قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: دولت خونتا به دنبال پذیرش و مقبولیت بین المللی پس از کودتا بوده و یک ائتلاف سیاه با مالزی ایجاد کرده است. تنها فردی که می‌تواند چنین دستوراتی را صادر کند، نخست وزیر است.

سخنگوی حزب اپوزیسیون تایلند همچنین به بی نظمی‌ها در دستگیری و اعتراف‌گیری اگزاویر خوستو، تبعه سوئیسی ساکن تایلند اشاره کرد که در ۲۰۱۵ به دلیل افشاگری درباره رسوایی مالی مالزی و کمک دولت خونتا به آن دستگیر شد.

این حزب همچنین اعلام کرده که اگر در راس قدرت بود، تحقیقاتی را درباره پولشویی و فساد مرتبط با این پرونده رسوایی مالی آغاز می کرد. اما از آنجایی که حزب منحل شده، نمی توان این کار را انجام داد.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس