اقتصاد بیمار کشور را با میدان دادن به شرکت‌های دانش بنیان می‌توان درمان کرد

حجت‌الاسلام سید محمد علی آل هاشم در مراسم افتتاحیه هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی (RINITEX 2019) اظهار کرد: در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در جهت فناوری‌ و تجاری سازی آن، توسعه شرکت‌ها و محصولات دانش بنیان انجام شده است که امیدواریم روز به روز بر دامنه این اقدامات افزوده شود.

وی با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا را به فرصتی برای جهش علمی و توسعه فناوری تبدیل کنیم، گفت: جدی گرفتن رونق کارآفرینی و نوآوری و بهره‌مندی تمام و کمال از پژوهش‌های فناورانه نقش مهم و موثری در اعتلای کشور داشته و می‌تواند دست دشمن را کوتاه و چالش‌های جمهوری اسلامی را رفع کند.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان جمهوری اسلامی ایران تلاش کردند با وضع تحریم‌های اقتصادی، علمی و فناوری، مانع پیشرفت نظام اسلامی شوند؛ به طوری که همواره با بهانه‌های واهی روی شریان‌های اقتصادی کشورها گذاشته و مانع سامان یافتن اقتصاد ایران شدند.

امام جمعه تبریز متذکر شد: اگر می‌توانستیم، وابستگی اقتصادی خودمان را به حداقل برسانیم، تحریم موضوعیت نداشت.

وی با تاکید بر اینکه امروزه مناسبات سنتی اقتصاد در دنیا رو به زوال است، گفت: اکنون کشورهایی جایگاه برتری دارند که روی فناوری‌های دانش‌بنیان سرمایه گذاری کرده‌اند و انسان‌هایی کارآفرین هستند که می‌توانند اقتصاد را سامان داده و صنعتی حلال تولید کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه دین مبین اسلام ارزش و قدر زیادی برای علم و فناوری قائل شده است، اظهار کرد: آیات و روایات متعددی در این خصوص داریم و اسلام به جهت تولیدی علم توجه خاصی داشته و هر دانشی را علم نمی‌داند. جهت گیری علم از نظر الهی تهیه کننده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: علم و فناوری پایه و اساس بسیاری از قدرت‌ها بوده و انباشت ثروت را از طریق علم می‌توان به درستی مدیریت کرد.

وی خاطرنشان کرد: امروزه فناوری‌های نوین به دلیل قابلیت‌های گوناگونی که به وجود آورده‌اند، شرایط جدیدی را در زندگی بشر ایجاد کرده و با از بین بردن مرز های متعارف در محیط زندگی انسان، فضای جدیدی را که در بردارنده تهدیدات و فرصت‌های جدیدی است، به وجود آورده‌اند.

وی یادآورشد: توسعه و گسترش فناوری‌های جدید موجب تحولات شگرفی در تمامی زوایای حیات انسان شده است و روز به روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تغییرات جدید در زندگی امروزه موجب شده است تا کارایی و اثربخشی روش‌های سنتی زندگی با چالش‌های جدی مواجه شده و تلاش برای اتخاذ روش‌های نوین مبتنی بر فناوری های نوین، اجتناب ناپذیر است.

هفتمین نمایشگاه فناوری و نوآوری ربع رشیدی با حضور مسئولان کشوری و استانی در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تبریز آغاز به کار کرد و تا روز جمعه ادامه دارد.

انتهای پیام

فارسی سازی پوسته توسط: همیار وردپرس