DOI چیست؟

نشانگر دیجیتالی شئ یا DOI، یک رشته نویسه است که برای شناسایی یک سند یکتا به کار می‌رود. سیستم DOI به طور خاص برای شناسایی اسناد الکترونیکی مانند مقالات مود در ژورنال‌ها به کار می‌رود. فراداده‌های مربوط به شئ در ارتباط با DOI ذخیره می‌شود، و این فراداده می‌تواند یک نشانی وب باشد، که می‌توان شئ را در آن یافت. نشانگر دیجیتالی شئ برای یک سند، دائمی است، درحالی که محل آن و دیگر فراداده‌ها می‌توانند تغییر کنند.

DOI شامل مجموعه‌ای از اعداد و گاهی حروف و علامت‌ها است که به هر نوع منبع دیجیتالی اختصاص می‌یابد. ارجاع به یک سند آنلاین با استفاده از DOIآن، پیونددهی پایدارتری را نسبت به اشاره به آن با نشانی وب، خواهد داشت، چراکه اگر نشانی وب آن تغییر کند، نیاز است تا ناشر فقط فراداده‌ DOI را به منظور پیوند به نشانی وب جدید به‌روز‌ کند.

یک DOI از سه بخش فهرست DOI، شناسه ثبت‌کننده و شناسه سند تشکیل می‌شود. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید:
10.1016/j.snb.2016.04.028

برای ترجمه یک DOI به آدرس وب، وارد وب‌سایت http://dx.doi.org شده و شناسه DOI را همانند تصویر زیر در قسمت مربوطه وارد کرده و دکمه Go را فشار دهید. این وب‌سایت شما را به صفحه وب مربوط به سند دیجیتال هدایت می‌کند.

برای دسترسی سریعتر به صفحه وب مربوط به سند دیجیتال، می‌توانید در آدرس‌بار مرورگر خود بعد از آدرس وب‌سایت، DOI سند را همانند نمونه زیر وارد کرده و دکمه Enter را فشار دهید. http://dx.doi.org/10.1016/j.snb.2016.04.028

برای یافتن DOI یک سند، به یکی از پایگاه‌های جستجوی مجلات و ژورنال‌های علمی مراجعه کرده و پس از جستجوی سند مورد نظر، در بخش اطلاعات کتابشناختی آن، می توانید شاخص DOI سند را بیابید. در ادامه محل قرار‌گیری DOI در چند پایگاه معروف با رنگ سبز مشخص شده است: